11.8 C
Prienai
2024 / 03 / 29

Mados ekspertė: rūpestis gamta keičia ne tik mūsų drabužių spintą, bet ir procesus pramonėje

Ar jau skaitėte?

Greitosios mados pramonė, gaminanti pigius ir madingus drabužius, daro itin neigiamą poveikį aplinkai. Jungtinių Tautų aplinkos apsaugos programos duomenimis, ši pramonė yra atsakinga už antrą pagal dydį vandens suvartojimą ir 8–10 proc. pasaulyje išmetamo anglies dioksido kiekį. Tačiau pagreitį įgavęs tvarumo ir atsakingos mados judėjimas diktuoja naujas taisykles, kurios keičia vartojimo įpročius.

- Reklama -

Tvari mada – nauja realybė

Kasmet technologijų bendrovės „Samsung“ organizuojamo projekto moksleiviams „Solve for Tomorrow“ partnerių „WoW University“ lektorė, mados tendencijų analitikė Marija Palaikytė neabejoja, kad tvarumas yra neišvengiamas – tai ne ateities vizija, o naujoji realybė.

Mados tendencijų analitikė Marija Palaikytė.

„Mano nuomone, mes gyvename sąmoningumo (r)evoliucijos laike. Pagaliau persvarstome vertes ir vertybes, vėl ieškome tikrumo, net mados pirkimus vis dažniau lemia ne spontaniški patrauklumo kriterijai, o istorija, slypinti už daikto. Nuostabu stebėti, kaip mes vėl susigrąžiname pagarbą madai, idėjai, kūrėjui ir meistrystei,“ – sako M. Palaikytė.

Ekspertės teigimu, šiuolaikinis vartotojas supranta, jog kiekvienas iš mūsų esame tarsi vartojamos produkcijos ambasadoriai, tad šiuolaikiniai pirkėjai yra nepalyginamai žingeidesni, noriai domisi produkto kilme, prekinio ženklo vertybėmis, skaidrumu bei mados pasaulio socialine atsakomybe.

„Pasikeitę vartotojų poreikiai lemia industrijos žaidėjų iniciatyvas persvarstyti verslo strategijas, gamybos modelius, darbo etiką ir galiausiai pačius produktus. Statistiškai net iki 80 proc. šiuolaikinių vartotojų jau domisi tvaresne produkcija, lygiai taip pat ir verslas jau įsitikino, kad net ir daliniai tvarumo filosofijos elementai gerina pardavimus“, – apie mados verslo pokyčius pasakoja M. Palaikytė.

Kasdieniai įpročiai prisideda ir prie ilgesnio drabužių dėvėjimo, ir prie aplinkos išsaugojimo

Mados tendencijų analitikės teigimu, puoselėti tvaresnį gyvenimo būdą nėra sudėtinga – kiekviena net ir mažiausia kasdieninė iniciatyva yra puikus bei vertingas žingsnis į sąmoningesnį rytojų.

- Reklama -

„Norėdami savo drabužių spintą paversti tvaresne, turėtume priimti mažiau spontaniškų pasirinkimų, o tuomet – nustoti kaupti. Drabužis turi būti dėvimas , o jei taip nėra – jį turėtume perduoti kitam. Rinkimės mažiau, bet kokybiškų gaminių, atrasime vintažo žavesį. Stilingas žmogus yra tikrai ne tas, kuris kasmet iš pagrindų atnaujina drabužinę, o tas, kuris geba sėkmingai dėvėti jau turimus drabužius, papildyti juos naujais, aktualiais pirkiniais ir kaskart atrodyti naujai“, – įsitikinusi M. Palaikytė.

Dalinamės paprastais kasdieniais įpročiais, kuriuos išsiugdžius jūsų spinta taps tvaresnė ir draugiškesnė supančiai aplinkai:

Rinkitės kokybę ir ilgaamžiškumą. Aukštesnės kokybės drabužiai dažniausiai kainuoja brangiau nei greitosios mados produkcija. Tačiau aukštesnė kaina reiškia geresnės kokybės audinius ir galimai tvaresnį drabužio pagaminimo procesą. Be to, tokie drabužiai tarnauja daug ilgiau, todėl juos galėsite dėvėti daugelį sezonų iš eilės.

Skaitykite informaciją etiketėse. Tiksliausią informaciją apie drabužį rasite jo etiketėje. Joje gamintojas pateikia išsamią informaciją apie drabužio medžiagą ir priežiūros reikalavimus. Jei gamintojas teigia, kad tai – tvarus drabužis, etiketėje ieškokite informacijos, kad jis yra pagamintas iš ekologiškos medvilnės, perdirbtos medvilnės arba poliesterio. Tvarių drabužių gamyboje taip pat yra naudojami pluoštai, pagaminti iš natūralių išteklių, pavyzdžiui, medienos celiuliozės.

Pirkite drabužius, kuriuos galima dėvėti visais metų laikais. Ar žinojote, kad vos 20 proc. drabužių dėvime reguliariai? Todėl savo spintą reikėtų papildyti tokiais drabužiais, kuriuos galima dėvėti visus metus. Įsigydami drabužius, kuriuos galėsite dėvėti bet kuriuo metų laiku, išvengsite to, kad daiktai liks nenaudojami ir dūlės spintos gale.

Skalbkite drabužius šaltesniu režimu ir naudokite ekologiškas priemones. Organizacijos „Energy Saving Trust“ duomenimis, skalbimas sudaro 60–80 proc. viso drabužio poveikio aplinkai. Todėl skalbdami drabužius stenkitės nustatyti mažesnę temperatūrą – skalbimui naudodami 30 laipsnių temperatūrą, galite iki 40 proc. sumažinti sunaudojamos energijos kiekį. Tai ne tik geriau veikia medžiagą, bet ir padeda drabužiams ilgiau tarnauti. Taip pat sumažinsite tikimybę, kad laikui bėgant išbluks spalvos. Be to, skalbimo metu naudokite natūralias ir ekologiškas skalbimo priemones, kurios nekenkia žmogaus sveikatai ir aplinkos būklei.

Išmokite taisyti savo drabužius. Jei turimas drabužis netikėtai suplyšo – neskubėkite jo išmesti. Siuvimo salone dirbantys specialistai lengvai gali jį pataisyti ir prikelti antram gyvenimui. Be to, verta ir patiems išmokti drabužių siuvimo ir taisymo pagrindų. Internete galima rasti tūkstančius straipsnių ir vaizdo įrašų, kuriuose yra supažindinama su siuvimu, dygsniavimu ir senų drabužių taisymu. Skirkite tam kelias valandas ir liksite sužavėti tuo, ką galite pasiekti. Galbūt jums tai taip patiks, kad patys imsite perdarinėti drabužius, kuriuos turite savo spintoje?

Rina Radžiūnė

TOP naujienos

Naujos savaitės pradžioje išsilaikys labai šilti orai, vėliau – atvės

Naujos savaitės pradžioje išsilaikys labai šilti orai, vėliau – atvės. Audioknyga: KĄ JIE MUMS PADARĖ. Lietuvos gyvenimas traumų psichologijos žvilgsniu. Pasiklausykite 20 min. nemokamai >> Šiandien...

Konditeris pataria, kaip pasigaminti imbierinį namelį

Kalėdų tikriausiai neįsivaizduojame be įvairiausių dekoracijų: tviskančios eglutės, žybsinčių, langus puošiančių girliandų, namuose sukabintų kalėdinių kojinių... Tačiau turbūt mieliausia ir skaniausia kalėdinė dekoracija –...

Tiesioginėje transliacijoje bus pristatoma Lietuvos aplinkos būklės ir jos pokyčių ataskaita

Lapkričio 10 d., ketvirtadienį, 14 val. kviečiame stebėti tiesioginę transliaciją, kurios metu Aplinkos apsaugos agentūros specialistai pristatys Apibendrintos Lietuvos aplinkos būklės ir jos pokyčių...

Pirmasis jaunuolio automobilis – rinktis svarbu ne vien pagal išorę

Mokslo metams einant į pabaigą, abiturientai pradeda dairytis vieno svarbiausių pirkinių – pirmojo nuosavo automobilio. Tai ne tik laukiamiausias momentas, bet ir pirmas tvirtas...

Siekis įteisinti legalią „naminukės“ gamybą iškraipytų konkurenciją ir padidintų alkoholio suvartojimą

0
Lietuvos verslo konfederacija (LVK) nepritaria svarstomoms Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms, kurios įteisintų naminės degtinės gamybą ir vartojimą. Anot LVK, tai prieštarauja ilgamečiams alkoholio politikos tikslams mažinti alkoholio prieinamumą ir gyventojų vartojimą šalyje. Kyla daug...

Horoskopas spalio 4 dienai

0
AVINASJūsų rūpestingai sukonstruota ir išmintingai valdoma imperija - daugelio pavydo objektas. Esate lyderis, kuris patraukia asmeniniu pavyzdžiu. Neabejotinai keliate aplinkiniams pasitikėjimą, tad tinkamai tuo pasinaudokite. JAUTISMinčių ir idėjų daug, bet viskas galų gale remiasi į...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS