11.3 C
Prienai
2024 / 03 / 28

Bulvės kitaip: vos 3 eurus kainuojantis gratino receptas praturtins racioną, bet neištuštins piniginės

Ar jau skaitėte?

Sunkiai rastume tradicinės lietuviškos virtuvės patiekalą be bulvių, tačiau šiandien jos vis rečiau atsiduria mūsų lėkštėse. Pastaraisiais metais, pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, bulvės buvo be reikalo demonizuojamos ir įvardijamos kaip kenkiančios kūno linijoms. Specialistė sako, kad viskas priklauso nuo suvalgomo kiekio ir bulvių paruošimo būdo. Sulaukus vėlyvųjų bulvių kasimo, pravartu pasidomėti receptais, kurie neplatins talijos, o tuo pačiu nekirs per kišenę. Prekybos tinklo „Rimi“ produktų vadovė Mariana Markevičienė primena, kad parduotuvėse yra išskirtinių bulvių, skirtų lietuviškiems patiekalams, o kulinarijos technologė Lina Barčaitė kviečia pasigaminti gardžią vakarienę vos už 3 eurus – bulvių bei cukinijų gratiną.

- Reklama -

Gerosios bulvių savybės

Nors dažnas suabejotų, ar bulves galima priskirti prie sveikatai palankių produktų, gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė teigia, kad svarbiausia, kaip jos ruošiamos: kepamos riebaluose ar ne bei kiek jų suvalgoma. Sakingai vartojamos bulvės teikia nemažai naudos mūsų organizmui.

„Bulvės turi daug naudingų savybių, jose yra nemažai mineralinių medžiagų – kalio, fosforo, kalcio, geležies, taip pat įvairių vitaminų, skaidulų. Įdomu tai, kad vitamino C 100 g bulvių yra net 15 mg. Pagrindinė priežastis, kodėl bulvės laikomos sveikatai nepalankiu produktu, yra išpopuliarėjusi angliavandenių baimė. Nors bulves iš tiesų sudaro apie 18 proc. angliavandenių, jie yra kompleksiniai. Pavyzdžiui, bulvėse esantis krakmolas puikiai virškinamas ir suteikia reikalingos energijos“, – teigia gydytoja dietologė.

Pasak E. Gavelienės, geriausiai valgyti virtas arba orkaitėje be papildomų riebalų keptas bulves. Taip paruoštų bulvių per dieną galima suvartoti apie 100-200 gramų. Patariama vengti bulvių patiekalų, skaninamų riebiais padažais, turinčiais sočiųjų riebalų rūgščių, pavyzdžiui, spirgučiais, sviestu, grietine. Taip pat nereikėtų dažnai valgyti gruzdintų bulvių – jose gali būti transriebalų rūgščių, akrilamidų.

Ir garnyras, ir pagrindinis patiekalas

Pasak „Rimi“ produktų vadovės M. Markevičienės, bulvė yra tas produktas, kuris istoriškai visada padėjo išgyventi taupantiems žmonėms, pavyzdžiui, bulviniuose patiekaluose išradingai mėsą keičiant daržovėmis.

„Mūsų parduotuvėse gausu skirtingų veislių bulvių, o pačios populiariausios – lietuviškos nefasuotos bulvės, jų turime visus metus: ir ankstyvųjų veislių derliaus, kuris prasideda gegužės mėnesį, ir vėlyvųjų, kasamų rugsėjį. Pastebime, kad pirkėjai įprato rinktis bulves pagal jose esantį krakmolo kiekį, tad turime krakmolingų bulvių, skirtų lietuviškiems patiekalams, ir mažai krakmolingų – salotoms. Jos fasuojamos į maišelius ar tinklelius su skirtingų spalvų juostelėmis, kad būtų lengva atskirti ne tik pagal užrašus. Įvairiais metų laikais mėgstamos ir specialios bulvės, pažymėtos privačia „Rimi“ etikete, skirtos kepimui orkaitėje arba grilyje“, – pasakoja specialistė.

- Reklama -

Tuo tarpu „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė sako, kad nors bulvių gratinas dažnai ruošiamas kaip garnyras, jis gali būti ir pagrindinis patiekalas, kurio variacijų – daugybė. Vietoje cukinijos galima dėti vištienos ar kiaulienos gabaliukus, o norintiems sutaupyti reikėtų mėsą keisti daržovėmis ar papildomai pridėti morkų, pastarnokų arba kaliaropių griežinėlių. Taip pat verta ingredientams rinktis privačios etiketės „Rimi Basic“ produktus, kurių kaina yra žemiausia.

Bulvių ir cukinijų gratina

Patiekalui reikės:

  • 500 g bulvių – šviežios lietuviškos bulvės 0,74 eu / 1kg;
  • 250 g cukinijų – žaliosios cuknijos 1,29 eu / 1kg;
  • 300 g pieno – „Rimi Basic 2,5%“ pienas 0,69 eu / 0,9l;
  • 30 g sviesto (82 %) – „Rimi Basic“ sviestas 1.39 eu / 180g;
  • 50g fermentinio sūrio – „Rimi Basic Tilsit 45%” sūris 1,37 eu / 250g;
  • 25 g miltų – „Rimi Basic“ miltai 1, 25 eu / 2kg;
  • 1 skiltelė česnako – lietuviški česnakai 0,99 eu / 2vnt.;
  • Aliejaus (kepimo indo patepimui patepimui);
  • Druskos, pipirų ar kitų mėgstamų prieskonių.

Gaminimo eiga:

Bulves nulupame, jas ir cukiniją supjaustome riekelėmis.

Sviestą ištirpiname ant vidutinės kaitros, dedame mitus ir lengvai maišydami pakepiname. Tada pilame pieną, maišome ir kaitiname, kol padažas sutirštės.

Bulves ir cukinijas padruskiname, papipiriname ir pabarstytome spaustu česnaku, gerai išmaišome, kad prieskoniai pasiskirstytų. Viską sumaišome su padažu. Kepimo indą (nedidelio diametro, bet aukštais kraštais) ištepame aliejumi. Bulvių ir cukinijų masę reikia sudėti labai glaustai, kad liktų kuo mažiau oro tarpų. Viską uždengti folija, kad folija nesiliestų prie bulvių, nes gali prilipti.

Kepame iki 160C įkaitintoje orkaitėje 1 valandą, tuomet nuimame foliją, pabarstome sūriu ir kepame dar 30 min . Jeigu bulvės bus negalutinai iškepusios, kepkime dar 15 – 20 min. Valgyti skanu su grietine, jogurtu ir kitu mėgstamu padažu.

TOP naujienos

Šiandien bus atidaryta pagalbos linija norintiems mesti rūkyti

Antradienį pradės veikti speciali telefoninė linija 1819, kuria galės kreiptis norintieji mesti rūkyti. Nacionalinės metimo rūkyti pagalbos linijos specialistai nemokamai konsultuos gyventojus. Linija veiks darbo dienomis...

ORAI: Šiandien ypač šiltai dienai – iki 28 laipsnių

Penktadienio naktį be lietaus. Vėjas pietryčių, 6–11 m/s. Temperatūra 12–17 laipsnių šilumos. Dienai baigiantis pajūryje trumpai palis. Vėjas pietryčių, 9–14 m/s, vietomis gūsiai 15–17...

Eksperimentas atskleidė: ar suaugę sustabdys pavojingai gatvėje besielgiantį vaiką

Vilniaus centre 9 valandas buvo paslėptos kameros, kurios filmavo du vaikus – Dominyką ir Gabrielę. Jie vaidino, kad ruošiasi bėgti per gatvę – vyresnis...

Elektros ir dujų kainos nuo 2023 metų sausio 1 d.

​​VERT, vadovaudamasi Energetikos įstatymo 19 straipsnio 3 dalimi, įprastai gamtinių dujų ir elektros energijos tarifus buitiniams vartotojams skelbia viešai ne vėliau kaip prieš mėnesį...

Kūdikių primaitinimui dietologė rekomenduoja rinktis bulves – svarbus vienas kriterijus

0
Kiekviena mama, dar prieš susilaukdama kūdikio, neišvengiamai ima domėtis, kada pradėti primaitinti kūdikį ne tik pienu, bet ir kitais produktais. Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, į mažylių mitybą maždaug nuo 6 mėnesio po...

Horoskopai liepos 9 dienai

0
AVINASGanėtinai nervinga diena, galimos net ekstremalios situacijos. Teks mobilizuoti visas jėgas. Profesinėje veikloje jums bandoma padaryti įtaką, įpiršti jums nepriimtiną nuomonę. Venkite familiarumo, laikykitės subordinacijos. Audioknyga: KĄ JIE MUMS PADARĖ. Lietuvos gyvenimas traumų psichologijos žvilgsniu....

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS