8.5 C
Prienai
2024 / 04 / 18

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai

Ar jau skaitėte?

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas Plateliuose (Plungės r.) vykusioje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanojo sėkmingiausiai šiais metais dirbančius tradicinius amatininkus ir tradicinių amatų centrą.

- Reklama -

2 tūkstančius eurų siekianti premija skirta tradiciniam amatininkui, senųjų amatų dailidystės, drožybos, žaislininkystės ir šaukščiaus amatų puoselėtojui Algirdui Juškevičiui iš Varėnos rajono.

„Sukako keturiasdešimt metų nuo to laiko, kai baigęs studijas pradėjau mokyti matematikos ir medžio drožybos. Matematika liko toli praeity, o medžio drožyba tebelydi. Per tuos metus nedirbau, o dariau tai, kas man miela, buvau tarp malonių, kūrybingų žmonių: muzikuojančių, kuriančių, audžiančių, lipdančių, drožiančių. Tad tie keturiasdešimt metų, skirtų drožybai, tikrai prabėgo ne dykumoje“, – dėkodamas už įvertinimą kalbėjo medžio drožėjas.

Tokia pat premija atiteko ir senojo amato audimo puoselėtojai Irenai Onai Vilienei iš Panevėžio rajono, savo juostomis garsinančiai Lietuvą jau penkiasdešimt metų. Audėja jau šešerius metus dirba Upytės tradicinių amatų centre, čia turi dvi mokines, kurios, pasak Irenos Onos, tęs šį amatą.

2021 metais sėkmingiausiai dirbusiu išrinktas Anykščių rajono tradicinių amatų centras Niūronių kaime. Šiam centrui skirta 4 tūkstančius eurų siekianti premija. Anykščių rajono tradicinių amatų centras Niūronių kaime veikia nuo 2010 m., čia vystomi tradiciniai amatai: alaus darymas, audimas, baldininkystė, karpymas, kalvystė (peiliadirbystė), kubilininkystės, kepimas, kryždirbystė, maisto ruošimas, stalystė, puodininkystė, pynimas, vilnos vėlimas, verpimas, žaislininkystė, žvakininkystė.

Edukacinės programos ir amatų centrai, anot Anykščių rajono tradicinių amatų centro Niūronių kaime atstovo, šiuo metu patiria renesansą – po pandemijos suvaržymų vaikai išsiilgę veiklos buvimo kartu ir naujų įspūdžių, tad mielai dalyvauja įvairiose edukacinėse programose.

- Reklama -

Žemės ūkio ministerija kasmet skiria premijas sėkmingiausiai dirbusiems tradiciniams amatininkams ir tradicinių amatų centrui. Geriausius iš geriausiųjų vertina ir teikia siūlymus žemės ūkio ministerijai Tautinio paveldo produktų, tradicinių mugių, tradicinių amatų mokymo programų, tradicinių amatų meistrų sertifikavimo ir atestavimo ekspertų komisija. Premijų teikimą organizuoja ministerija ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra.

Kas gali tapti tradiciniais amatininkais?

Lietuvoje yra daugiau kaip 800 tradicinių amatininkų, pripažintų tautinio paveldo produktų kūrėjais.

Sertifikuotų tradicinių gaminių yra daugiau kaip 2,5 tūkst. O tautinio paveldo produktų – daugiau kaip 3200. Tautinio paveldo produktas yra platesnė sąvoka, į ją taip pat patenka tradicinės paslaugos, šventės, mugės, tradicinių amatų mokymo programos, netgi tradicinių vietinių veislių gyvūnai, augalai.

Amatininkai, kurie yra sertifikavę tautinio paveldo produktus, turi pakankamai įgūdžių, sugeba perduoti patirtį kitiems, gali kreiptis į tą pačią ekspertų komisiją ir būti atestuojami kaip tradicinio amato meistrai. Tai rodo aukščiausio lygio meistrystę. Lietuvoje yra apie 200 tokių meistrų. Priklausomai kokios kategorijos produkto sertifikatą turi amatininkas: A ar B – jis gali tapti tos pačios kategorijos meistru. Pavyzdžiui, A kategorijos šakočių kepėja, kuri juos gamina rankų darbu, gali tapti A kategorijos šakočių kepimo meistre. Meistro vardas suteikiamas toli gražu ne kiekvienam. Meistras turi ne tik kurti ar gaminti aukštos kokybės gaminius, bet ir sugebėti perduoti savo amato patirtį, žinias kitiems.

Žemės ūkio ministerijos informacija

TOP naujienos

ORAI: Šiandien vėjas nurims, krituliai trumpam atsitrauks

Šiandien vėjas nurims, krituliai trumpam atsitrauks. Kovo 9-os dieną nepastoviai debesuota. Be žymesnių kritulių. Vietomis plikledis. Vėjas nepastovios krypties, 3–8 m/s. Aukščiausia temperatūra nuo 1...

Seimas sudarė galimybes Lietuvoje įsigyti automatinius šaunamuosius ginklus

Seimas pritarė Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimams (projektas Nr. XIVP-2179(2), leisdamas privatiems ginklų prekiautojams Lietuvoje prekiauti civilinėje apyvartoje leidžiamais A kategorijos ginklais. „Šauliai, kariai...

Per metus atlikta daugiau nei 12 000 žemės naudojimo patikrinimų

Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT), vykdydama vieną svarbiausių savo funkcijų, – žemės naudojimo valstybinę kontrolę, – 2020 metais visoje Lietuvoje atliko 12064 žemės naudojimo patikrinimus. Informacija...

Iš kur 2024 metai valstybė gaus pinigų ir kam išleis, priimta biudžeto projektas

Antradienį Seimas priėmė kitų metų valstybės biudžeto projektą. Jį pasirašyti dar turės šalies vadovas Gitanas Nausėda. „Už“ 2024 metų šalies išlaidų ir pajamų planą balsavo...

Pagrindinės taisyklės, kaip tobulai iškepti žuvį

0
Žuvis – vienas labiausiai vertinamų ir rekomenduojamų produktų. Ją nesudėtingai paruošti galima tiek keptuvėje, tiek orkaitėje, o vasarą – ir ant grilio. Juolab kad ant ugnies kepta žuvis įgauna savito dūmo skonio. Tačiau tam,...

Registrų centras paskaičiavo kiek gyventojų savo gimtadienius švenčia kas ketverius metus?

0
Kas ketverius metus kalendoriuose atsirandanti papildoma diena vasario mėnesio pabaigoje yra išskirtinė – tai ypatinga diena minint įvairias sukaktuves ar kitas įsimintinas progas. Rečiausia metų ne vienam Lietuvos gyventojui yra vienintelė diena per ketverius...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS